Aksesuar Tasarımı

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nün bünyesinde yer alan Moda Aksesuar Tasarımı Anasanat Dalı, ayakkabı, saraciye ve kuyumculuk sektörlerinin ulusal ve uluslar arası pazarda hedeflenen profilini ve payını artırmaya yönelik kimlikli, yaratıcı, girişimci olarak geliştirilmiş bilimsel, sanatsal ve teknik bilgilerle donatılmış profesyonel tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlar. Moda Aksesuar Tasarım Eğitimi, modanın fonksiyonel ve estetik ürünlerinin tasarım ve üretimini kapsamaktadır. Bölümümüzde eğitim; lisans ve lisansüstü seviyelerde verilmektedir. 4 yıllık çok yönlü tasarım eğitimi, akademik kadromuz tarafından verilmekte ve çeşitli alanlarda uzman olan öğretim görevlileri tarafından desteklenmektedir. Takı, mücevher ve deri ürünleri (ayakkabı, çanta, kemer, vb.) gibi tüm moda aksesuarları, kavramsal projeler kapsamında sunulmaktadır. Kendi tasarımlarını yaratabilmeleri için öğrencilere; temel kuyumculuk teknikleri ve deri ürünlerin üretim süreçleriyle birlikte, endüstriyel ve sanatsal malzemeler tanıtılmaktadır. İllüstrasyon, 3D modelleme ve bilgisayar destekli tasarım dersleri de programımız kapsamında yer almaktadır.

Misyon
Tekstil ve Giyim Endüstrisinin tamamlayıcı ve vazgeçilmez elemanları olan ayakkabı, saraciye ve kuyumculuk alanlarında güçlü tasarımcılara duyulan gereksinimi karşılamayı, evrensel düşünce ve değerlere sahip, yaratıcı, yenilikçi, sorumluluk sahibi, özgüveni yüksek, ülkemize ve dünyaya duyarlı ve üretken aksesuar tasarımcıları yetiştirmeyi, üniversite kültürü ile güzel sanatlar pratiğinin gereği olan bir eğitimin yanında, “üniversite-sektör işbirliği” deyiminin iyi niyet ifadesi olmaktan öte, pratikte işlerlik kazanacak bir olgu olmasının sağlanmasını, ulusal ve uluslar arası düzeyde tekstil- moda aksesuar tasarım endüstrisine yönelik ileri Araştırma Geliştirme (Ar-Ge) çalışmalarında bulunmayı hedeflemektedir.

Vizyon
Moda Aksesuar Tasarımı Anasanat Dalı, moda endüstrisinin vazgeçilmezleri olan vücut aksesuarları ve işlevsel aksesuarların el işçiliği ve seri üretim teknikleriyle birlikte; tasarım, form, fonksiyon, teknoloji, malzeme ve estetik açılımları konusunda verdiği eğitimi ve olanaklarını sürekli olarak yenilemekte,ulusal ve uluslar arası aksesuar tasarımı alanında akademik ve sanatsal faaliyetleri takip ederek etki alanını genişletmekte, Türkiye’de Devlet Üniversiteleri içinde Lisans düzeyinde 4 yıllık uzmanlık eğitimi veren tek Anasanat Dalı olarak bugün eriştiği konumuyla öncü ve model bir Anasanat Dalı olma sorumluluğunu sürdürmektedir.

ÖĞRETİM KADROSU

Prof. Nesrin ÖNLÜ/ Bölüm Başkanı

Yrd. Doç. Öznur ENES / Anasanat Dalı Başkanı

Yrd. Doç. Neşem ERTAN

Öğr. Gör. Pelin DEMİRTAŞ DİKMEN

Öğr. Gör. Canan ERDÖNMEZ

Öğr. Gör. Mustafa KULA

Destek Veren Eğitmenler
Öğr. Gör. Ali YALDIR

Öğr. Gör. Murat ARIKUT

Öğr. Gör. Müjgan EROĞLU

İLETİŞİM

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü

Moda Aksesuar Anasanat Dalı

Güldeste Sokak No:4 35320

Narlıdere- İZMİR

Tel: (232) 412 91 46- 412 91 47

Faks: (232) 239 05 94

pelin.demirtas@deu.edu.tr

canan.erdonmez@deu.edu.tr

oznur.enes@deu.edu.tr

mustafa.kula@deu.edu.tr

nesem.ertan@deu.edu.tr