Seramik ve Cam

Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde Prof. Sevim Çizer başkanlığında kurulan Seramik Bölümü 1987-88 öğretim yılında Alsancak’ta eğitim ve öğretime başlamıştır. 1995 yılında Narlıdere yerleşkesine taşınmış,  2019 Yılından bu yana da Buca, Tınaztepe D.E.Ü yerleşkesinde eğitim ve öğretime devam etmektedir.

Bölümümüzde seramik ve cam tasarımı eğitiminin sanatsal ve endüstriyel nosyonlarına sahip ve plastik sanatların temel ilkelerine hâkim bireyler yetiştirmek üzere Lisans ve Lisansüstü programları uygulanmaktadır. Öğrencilerin üretim araçlarını tanımasını, pratik yapmasını sağlayan stajlar da eğitim programında yer almaktadır. Bölümümüz yurtdışı yükseköğrenim kurumlarıyla karşılıklı öğrenci ve öğretim üyesi değişimi anlaşmalarına sahiptir.

Günümüz söylemi olan küreselleşmenin sanat alanında da gerçekleşmesi ve ülkemiz sanatının dünya sanatı ile buluşması düşüncesi ile 1997 yılından beri “Uluslararası Seramik Sempozyumu” düzenleyen bölümümüz, ülkemize zengin bir uluslararası çağdaş seramik eserleri koleksiyonu kazandırmıştır. 2001 yılından bu yana Uluslararası Seramik Akademisi IAC üyesidir.