Tekstil Tasarımı

Tekstil Tasarımı Anasanat Dalı, dokuma, örme ve baskı sanatı tekniklerinin yenilikçi yapısını takip eden dört yıllık bir eğitim programı sunmaktadır. Geleceğin ileri görüşlü ve yenilikçi bakış açısına sahip, öngörülü, etik değerlerle donatılmış tekstil tasarımcılarını yetiştirmeyi hedeflemektedir. Bu hedefle öğrencilerimiz; tekstil sektörünün dokuma, örme ve boya-baskı uzmanlık alanlarında aldıkları tasarım, üretim ve sanat eğitimiyle, sanat ve tasarım kültürüne ve meslek etiğine sahip özgür düşünceli, yenilikçi ve yaratıcı tasarımcılar olarak yetiştirilmektedir.
Ana sanat dalımız bu kapsamda, giyim ve ev tekstiline yönelik dokuma, örme ve boya-baskı tasarım ve üretim tekniklerinin yenilikçi yapısını takip eden dört yıllık bir eğitim programı sürdürmektedir. Eğitimimizde, gelişen teknolojinin ışığında, disiplinler arası etkileşim ve çalışmalardan yararlanılarak yenilikçi fikirler içeren tasarım ve üretimlere de yer verilmektedir. Atölyelerde sanatsal ifade biçimlerini destekleyen tekstil çalışmaları da yapılmaktadır.
Anasanat Dalımız kapsamında düzenlenen teknik geziler, atölye çalışmaları ve sağlanan staj olanaklarıyla sektördeki güncel ve teknolojik gelişmeleri takip eden öğrencilerimiz, tekstil, dokuma, örme ve baskı sektörlerinde bulunan çeşitli kurumların desteklediği yarışmalarda aldıkları ödüllerle birlikte, fuarlara ve eğitici seminerlere katılarak, bölümümüzü en iyi şekilde temsil etmektedir.