Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi

1976 yılında Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde kurulan Görüntü ve Sahne Sanatları Bölümü, 1982 yılında kurulan Dokuz Eylül Üniversitesi’ne taşınmış ve ismi de “Sinema-TV ve Fotoğraf Bölümü” olarak değişmiştir. Aynı bölüm zamanın ihtiyaçlarına ayak uydurarak önce 1996 yılında Sinema-TV bölümüne, sonra 2009 yılında da Film Tasarımı Bölümüne dönüşmüştür.   Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi Anasanat Dalı 2022 yılına kadar “Film Tasarımı Bölümü” adı altında eğitim ve öğretim çalışmalarını yürütmüştür. 2022-2023 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle artık ayrı bir bölüm olarak eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.

Kurgu, Ses ve Görüntü Yönetimi Bölümü, film endüstrisi için görüntü yönetmenleri, kurgu ve post- prodüksiyon elemanları yetiştirmek amacıyla öğrencileri görüntü yönetimi, ses, ışık, prodüksiyon ve post-prodüksiyon alanlarında hazırlayıp yeterli düzeye getirecek bir eğitim programı sağlamayı amaçlamaktadır.

Bu programdan lisans düzeyinde mezun olan öğrencilerimiz, Film, reklam, dizi, klip, sosyal medya, vs. de dahil olmak üzere sinema, televizyon ve yeni medya alanlarında mesleğini icra edebilecektir.

Eğitim faaliyetlerimiz, bölümümüze tahsis edilmiş ya da Fakülte ve Üniversiteye ait ortak alanlarda yürütülmektedir. Dersliklerimiz dışında post-produksiyon dersleri için kullanılan bilgisayar laboratuarları, stüdyo çekimleri için imkan sağlayan Küçük Tv stüdyosu bulunmaktadır.