Bölüm Hakkında

Temel Eğitim Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 1999-2000 öğretim yılında Prof. Dr. Faruk Kalkan tarafından YÖK kararıyla kurulmuştur. Kurucu isimler arasında Prof. Gören Bulut, Prof. Dr. Ali Rıza Balaman ve Doç.Dr. Mehmet Koştumoğlu yer almıştır. Temel Sanat Eğitimi Anasanat Dalı ve Sanat Kuramları Anabilim Dalı olmak üzere teorik ve pratik alanda eğitim vermektedir.

Temel Sanat Eğitimi ve Sanat Kuramları olmak üzere iki Anasanat Dalı’na ayrılan Temel Eğitim Bölümü, Fakültenin diğer bölümlerine yönelik Desen, Temel Tasarım ve Temel Fotoğraf gibi sanatsal; Genel Sanat Tarihi, Sanat Felsefesi, Sanat Toplum Bilimi, Sanat Psikolojisi, Mitoloji, İkonoloji, Çağdaş Sanat Yorumu, Sanat Eserleri Çözümlemeleri gibi kuramsal derslerle eğitim ve öğretim yapmaktadır. Ayrıca Temel bilgi teknolojileri dersi kapsamında bilgisayar ve programlarının eğitimi verilmektedir.

Temel Sanat Eğitimi Anasanat Dalı Fakültenin Grafik Bölümü, Seramik ve Cam Bölümü, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, Canlandırma Film Tasarımı ve Yönetimi Anasanat dallarına temel tasarım ve sanat bilgisini vermeye dayalı teorik ve pratik içerikli bir program sunmaktadır. Sanat Kuramları Anabilim Dalı ise fakültenin tüm bölümlerine yönelik teorik alanda eğitim vermektedir. Sanat ve tasarım alanında yapılan uluslararası çalışmaları takip ederek pratik ve teorik içeriğini güncellemektedir.