Oyunculuk Anasanat Dalı

Sahne Sanatları Bölümü’nün üç lisans programından biri olan Oyunculuk Anasanat Dalı, Bölümün kuruluş tarihi olan 1976 yılından bu yana eğitim vermektedir. Daha önce Alsancak yerleşkesinde Suat Taşer Sahnesi’ni kullanan Oyunculuk Anasanat Dalı, 2004 yılında Özdemir Nutku Sahnesi’nin de kullanıma girmesiyle Güzel Sanatlar Fakültesi’nin halen hizmet verdiği İnciraltı yerleşkesine taşınmıştır. Mevcut binada Özdemir Nutku Sahnesi dışında bir prova sahnesi, iki dans stüdyosu ve şan derslikleriyle eğitim sürdürülmektedir.

Oyunculuk Anasanat Dalı’nın lisans programı; Sahne Sanatları Bölümü’nün diğer dalları ile birlikte alınan teorik dersler dışında dört yılda sekiz yarı yıla yayılan, Doğaçlama ve Mimik, Rol, Sahne, Hareket, Konuşma Sanatı ve Tekniği, Şan, Dans, Eskrim gibi meslek dersleri ve üç anasanat dalının birlikte yürüttüğü Sahne Uygulaması derslerinden oluşmaktadır. Derslerin yanı sıra öğrenciler zorunlu staj ve pratik çalışmalarla, derslerde edindikleri bilgi ve becerileri uygumla çalışmalarında pekiştirirler.

Dört yıllık lisans programını tamamlayan öğrenciler mezuniyet sonrasında ödenekli ve özel tiyatrolar başta olmak üzere televizyon, sinema, seslendirme gibi alanlarda istihdam edilirler.