40. Yıl Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması

Yayınlanma Tarihi: 30-10-2023

SUAT TAŞER KISA OYUN YARIŞMASI – 2023

40.YIL

Değerli tiyatro sanatçısı ve tiyatro eğitimcisi Suat Taşer’in anısını canlı tutmak ve tiyatromuzda genç oyun yazarlarının yetişmesine ve tanıtılmasına katkı sağlamak adına Suat Taşer Ailesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından 1983 yılından bu yana  düzenlenen “Suat Taşer Ödülü Kısa Oyun Yarışması”nın amacı,

                        -Oyun Yazarlığımızın gelişimine katkı sağlamak,

                        -Dramatik Yazarlık alanında nitelikli yapıtlar verilmesini özendirmek,

                        -Genç Yazarları kamuoyuna tanıtmak ve desteklemektir.

KATILMA KOŞULLARI

  • Yarışmanın teması serbesttir.
  • Yarışmaya yalnızca üniversitelerimizin tiyatro bölümlerinde Dramatik Yazarlık eğitimi görmekte olan öğrenciler katılabilir.
  • Yarışmaya katılan oyunların özgün olması, daha önce ödüllendirilmemiş, yayınlanmamış ve sahnelenmemiş olması gerekmektedir.
  • Oyunlar times new roman yazı karakteri / 12 punto / 1.5 satır aralığı ile/ sayfa kenar boşlukları 2,5 cm olacak şekilde yazılacaktır. Yarışmaya katılacak oyunların kısa oyun formatını (en çok 15-17 sayfa) aşmaması
  • Oyun dosyaları PDF formatında mail eklentisi olarak gönderilecek. PDF dosyası, oyun adı ile adlandırılacaktır.
  • Oyunlar açık adla gönderilecektir. Oyun metni üzerinde yazar ad soyadı yer alacaktır. Ayrıca mail ana metnine yazarın telefon numarası, posta adresi ve kısa özgeçmişi eklenecektir.
  • Aynı yazar yarışmaya en çok üç (3) oyun ile katılabilir. Bu durumda oyunlar tek bir mail ile iletilebilir.
  • Oyunlar en geç 20 Kasım 2023 pazartesi günü mesai saati bitimine (17.00) kadar, suattaseryarisma1@gmail.com e-mail adresine iletilecektir. Bu tarihten/saatten sonra gelen oyunlar yarışma dışı bırakılacaktır.

Yukarıda belirtilen koşulları yerine getirmeyen oyunlar yarışma sekreterliğince yarışma dışı bırakılacaktır.

Seçici Kurulun değerlendirmeleri sonucunda dört kısa oyuna Suat Taşer Kısa Oyun Yarışması Sahnelenmeye Değer Oyun Ödülü verilecektir. Seçici Kurul gerekli görürse övgüye değer oyun ödülleri de verebilir. Uygun şartların oluşması durumunda, Sahnelenmeye Değer bulunan oyunlar 27 Mart Dünya Tiyatro Gününde sahnelenir.

 

SEÇİCİ KURUL

Aslıhan ÜNLÜ (Prof.Dr., DEÜ.GSF)

Fatma KEÇELİ (Doç.Dr., MALTEPE ÜNİ.,GSF.)

Serhat YİĞİT (Oyuncu-Yazar)

İbrahim GÜNGÖR (Dr.Öğr.Üyesi, DEÜ. GSF.)

Levent BERBER (Dr.Öğr.Üyesi, DEÜ.GSF.)