History of the Department of Film Design and Directing

     Sinema, TV ve Fotoğraf Bölümü 9 Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı olarak 1975 yılında İzmir de, Prof. Dr. Alim Şerif Onaran tarafından Ege Üniversitesi bünyesinde kurulmuştur. 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ne bağlanmıştır. Sinema Televizyon Bölümü, 2009 yılından itibaren “Film Tasarımı Bölümü” adı altında eğitim ve öğretim çalışmalarını yürütmektedir. Bölüm, Film Tasarımı Bölümü’ne dönüşmesi ile birlikte dört ayrı anasanat dalına ayrılarak ilgili alanlarda uzmanlaşmaya yönelik eğitim vermeye başlamıştır. Bölüm, kendi içinde ayrıldığı sanat dalları Film Tasarım ve Yönetmenliği Anasanat Dalı, Kurgu-Ses ve Görüntü Yönetimi Anasanat Dalı, Film Tasarım ve Yazarlık Ana Sanat Dalı ve Canlandırma Filmi Tasarım Yönetimi Anasanat Dalı olmak üzere dört anasanat dalıdır.

    Okulun ilk mezunları Yeni Türk Sineması geleneğini şekillendirenler arasında yer alırken 1980’lerden sonra Bölüm Türk Sinemasının önemli isimleri arasında yer alacak olan kişileri yetiştirdi. Bu kişiler arasında Semih Kaplanoğlu (Bal isimli filmiyle 2010 yılında Berlin Uluslararası Film Festivalinde Altın Ayı ödülü’ne layık görülmüştür), Ömer Uğur, Ümit Ünal, Oğuzhan Tercan, Kudret Sabancı, Raşit Çelikezer, Yüksel Aksu gibi film yönetmenleri ve Sadullah Celen, Taner Akvardar ve Türkan Derya gibi Televizyon dizisi yönetmenleri sayılabilir. 2009 yılında Film Tasarım Bölümü olarak adını değiştiren Bölüm 2010 yılında Theodoros Angelopoulos a, kendi katılımıyla, Onursal Doktora ünvanı verilmiştir. Ekim 2011 tarihinde, Antalya Altın Portakal Film Festivalinde mezunlarımız en iyi film, en iyi yönetmen ve en iyi senaryo da dahil olmak üzere toplam 5 ödül kazanmıştır.

    Kurulduğu yıllarda az sayıda akademisyen ve sınırlı imkanlar ile yolculuğuna başlayan Film Tasarımı Bölümü bu gün 16 akademisyen yüzlerce kayıtlı öğrenci ve binlerce mezun ile Türkiye’de ki akademi ve sinemaya katkı sunmaya devam etmektedir.Yıllar geçtikçe gelişerek ilerlemeye devam eden Film Tasarımı Bölümü yetiştirdiği sinemacılar ve akademik katkılar sayesinde Türkiye’de sinema sektörünün başarısında önemli rol oynamaktadır. Bölüm, her yeni yılında köklü tarihi ve pek çok başarısının gurur ve sorumluluğunu taşımaktadır.