Müzik Teknolojisi Anabilim Dalı

 

1975 yılında kurulan Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü (o zamanki adıyla ‘Musiki Bölümü’), hemen ertesi yıl “tonmayster”lik öğretimine başlama girişimlerinde bulunmuş, ancak günün elverişsiz koşulları nedeniyle bu adım tam 16 yıl sonra, 22.04.1991 tarihinde toplanan Fakülte Kurulunun aldığı kararla atılmıştır. Alınan bu kararla, “Elektro-Akustik Ses Tekniği” adıyla Müzik Bilimleri Bölümü’nde ‘opsiyon’ olarak başlayan tonmaysterlik eğitimi; önce 1996 yılındaki genel müfredat değişikliği ile “Müzik Teknolojisi Programı” adıyla, 2007 yılı itibariyle de “Müzik Teknolojisi Anabilimdalı” olarak 4 yıllık lisans programıyla günümüzde devam etmektedir.

Akademik alanda üst düzey birikime, eğitim-öğretim ve endüstriyel iş deneyimi konusunda yeterli tecrübeye sahip 3’ü öğretim üyesi toplam 6 öğretim elemanının bulunduğu Anabilimdalı’nda, ağırlıklı teorik derslerin işlendiği kompakt dersliklerle birlikte 1 profesyonel ses kayıt stüdyosu (Prof. Dr. Gültekin Oransay Ses Kayıt Stüdyosu), 1 analog stüdyo ve 1 elektronik laboratuvarı yer almaktadır. Analog stüdyo ve elektronik laboratuvarda yalnızca dersler yürütülürken, tamamı dijital donanım/sinyal akışı içeren ve sektörün tüm olanaklarına sahip fotografta görülen ses kayıt stüdyosunda eğitimin yanı sıra döner sermaye kapsamında her türlü müzik, dublaj/seslendirme vb. ses kayıtları yapılmaktadır.

4 yıllık program çerçevesinde aldıkları eğitimin yanı sıra, zorunlu olarak kayıt stüdyoları, radyo-tv stüdyoları, aranje ve jingle amaçlı stüdyolar, film / dublaj alanında çalışan firmalar, konser seslendirme şirketleri ve akustik tasarım firmalarında stajını tamamlayan öğrenciler, mezuniyet sonrası öncelikli olarak ses kayıt stüdyolarında, radyo ve televizyon kurumlarında, konser seslendirme, prodüksiyon, reklam müziği ve akustik tasarım şirketlerinde potansiyel iş olanaklarına sahip olmaktadırlar.