Tekstil ve Moda Tasarımı

Tekstil Bölümü, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi bünyesinde 1977-1978 öğretim yılında kurulmuştur. Dokuma, Baskı, Giyim Tasarımı derslerini içeren bir eğitim programına sahip olan bölümde eğitim sanat tarihi, sanat felsefesi, renk bilgisi gibi sanat ve tasarıma ait kuramsal ve uygulama derslerle desteklenmiştir. 1990 yılında Moda Aksesuar Programının kurulmasıyla program sayısı dörde çıkmıştır. Bölümün adı 2008-2009 Öğretim yılında Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü olarak değişmiştir. 2009-2010 öğretim yılından itibaren Tekstil Tasarımı, Moda Giyim Tasarımı ve Moda Aksesuar Tasarımı olmak üzere üç Ana Sanat Dalında eğitim vermektedir.

Tekstil Tasarımı, Moda Giyim Tasarımı, Moda Aksesuar Tasarımı olmak üzere üç Anasanat Dalı olarak dört yıllık lisans eğitimi veren Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü 1976 yılında kurulmuştur. Tekstil ve Moda tasarımı alanında çağdaş düşünce ve değerlere sahip, ulusal ve uluslar arası düzeyde akademik ve sanatsal faaliyetlerde bulunan ileri araştırma- geliştirme yöntemleri ile toplumun sanat ve tasarıma duyarlılığını arttıracak yaratıcı, yenilikçi, üretken tasarımcılar yetiştirmeyi amaçlayan bölümümüz, eğitimini çağdaş yaklaşımlarla sürekli olarak yenilenmeyi hedefleyerek, üniversite-sanayi işbirliğini sağlamakta, ulusal ve uluslar arası alanda tekstil ve moda tasarımına yönelik akademik ve sanatsal faaliyetleri takip ederek etki alanını genişletmektedir.

Misyon
Tekstil ve Moda Tasarımı alanında çağdaş düşünce ve değerlere sahip, ulusal ve uluslar arası düzeyde akademik ve sanatsal faaliyetlerde bulunan, ileri araştırma – geliştirme yöntemleri ile toplumun sanat ve tasarıma duyarlılığını arttıracak yaratıcı, yenilikçi, üretken tasarımcılar yetiştirmek.

Vizyon
Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü’nün eğitimini çağdaş yaklaşımlarla sürekli olarak yenilenmek, bölüm- üniversitesi- sektör- sanayi işbirliğini sağlamak, ulusal ve uluslararası alanda tekstil ve moda tasarımına yönelik akademik ve sanatsal faaliyetleri takip ederek etki alanını genişletmek.

Facebook sayfasından bize ulaşmanız için tıklayınız

ÖĞRETİM KADROSU
Prof. Nesrin ÖNLÜ/ Bölüm Başkanı/ Tekstil Tasarım Anasanat Dalı Başkanı

Prof. Dr. Özlenen ERDEM İŞMAL

Doç. Sedef ACAR

Doç. Leyla YILDIRIM

Yrd. Doç. Cemal MEYDAN Bölüm Başkan Yardımcısı

Yrd.Doç.Dr. Nevbahar GÖKSEL/ Moda Giyim Tasarımı Anasanat Dalı Başkanı

Yrd. Doç. Füsun ÖZPULAT

Yrd.Doç. Selda KOZBEKÇİ AYRANPINAR

Yrd.Doç. Öznur ENES / Moda Aksesuar Tasarımı Anasanat Dalı Başkanı

Yrd.Doç. Neşem ERTAN AYATA

Yrd. Doç. Meltem OK

Öğr. Gör. Pelin DEMİRTAŞ DİKMEN

Öğr. Gör. Canan ERDÖNMEZ

Öğr. Gör. Sevda DEMİR PARLAK

Öğr. Gör. Neslihan YAŞAR

Öğr. Gör. Gülcan BATUR ERCİVAN

Öğr. Gör. Mustafa KULA

Araş. Gör. S.Tuğba ARABALI KOŞAR

Araş. Gör. Elif KURTULDU

Destek Veren Eğitmenler
Yrd. Doç. Özlem KAYACAN

Yrd.Doç. Sadık TUMAY

Öğr. Gör. Aytül APALAK

Öğr. Gör. Gökhan TOPRAK

Öğr. Gör. Sertaç ALGÜNEY

Öğr. Gör. Füsun ÖNAYAK

Öğr. Gör. Şerife YAKALI

Öğr. Gör. Ali YALDIR

Öğr. Gör. Murat ARIKUT

Öğr. Gör. Müjgan EROĞLU

Öğr. Gör. Dilek YURT